sobota, 23 lipca 2011

Próba podsumowania...

Chciałabym jakoś sprawnie „ogarnąć” wszystkie wydarzenia, w których uczestniczyłam podczas programu „Animator in residence”, by je chociaż pokrótce zasygnalizować, że miały miejsce, że były inspirujące, ważne dla mnie, wartościowe, że na pewno coś z nich – prędzej, czy później – zaowocuje w mojej bliższej, czy dalszej przyszłości, ale tych zdarzeń i co istotniejsze – ludzi

z nimi związanych, jest tak dużo, że trudno to jakoś pozbierać w harmonijną, czytelną całość.

foto: Agnieszka Gójska
Mogłabym, śledząc wydrukowany program, który otrzymałam pierwszego dnia, próbować ująć mój pobyt jakoś chronologicznie i punkt po punkcie zdawać relację – gdzie byłam, z kim się spotkałam, jakie tematy podczas danej rozmowy zostały poruszone itp.
Aczkolwiek przypuszczam, że tego typu gruntowna analiza harmonogramu (świstka papieru),
w tak schematyczny sposób, zapewne nie oddałaby wpisanej przez program „ę” – m.in. twórczej spontaniczności, elastyczności działań, niebywałej sprawności organizacyjnej, nastawienia na świadome kształtowanie procesu pracy koncepcyjnej nad swoim projektem – całej tej niezwykle ważnej wartości dodanej, odzwierciedlającej charakter pobytu rezydencyjnego w „ę”. Więc nie wiem, na ile chronologiczne przytaczanie punktów programu byłoby sensowne.

Najlepiej po prostu wspomnę o tych wydarzeniach, ludziach, instytucjach, o których z powodu natłoku zdarzeń, dotąd nic nie napisałam, a które są jednak istotne.

Wykład psycholog Aleksandry Bujacz „Przestrzeń miasta, a podstawowe potrzeby człowieka” – m.in. zagadnienia posiadania kompetencji w korzystaniu z przestrzeni publicznej.
Dzień na Targówku, w tym udział w Parku Bródnowskim w konferencji „Blokowiska – Reaktywacja” (wykłady dotyczące tematyki szeroko rozumianej rewitalizacji blokowisk, w tym bardzo istotnej – dla kształtowania tożsamości miejsca i poczucia odpowiedzialności za nie – rewitalizacji społecznej; wykłady, m.in. prof. Anny Gizy, dr Dariusza Gawina, dr Krzysztofa Herbsta). Wieczór spędzony na dachu bloku i spotkanie z astronomem. W kolejnym dniu – spotkanie z Hanną Radziejewską-Nowak, koordynatorką akcji Re-Blok.

Dzień na Pradze – spacer po pracowniach artystycznych na Starej Pradze z Kasią Ścieszką (wraz z „Seniorami w akcji”) i Kasią Chudyńską-Szuchnik, przewodniczką miejską proponującą alternatywne zwiedzanie Warszawy. Wrażenie zrobił na mnie, m.in. ujmujący klimat i atmosfera Pragi, zwłaszcza ulicy Brzeskiej, liczne tutejsze foto-murale, Galeria Nizio, Koło Gospodyń Miejskich i jego działalność.

Niedziela w parku wokół CSW i udział w działaniach partycypacyjnych w ramach projektu „Muzeum bez ścian” – w akcji Doroty Podlaskiej „KOLEKCJA nowe zabytki” określiłam siebie jako „niezależne, autorskie działanie w przestrzeni” i zostałam uznana za wyjątkowe dzieło sztuki i przyjęta do kolekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (nr inwentarza: CSW/022/czł) ;-)

foto: Agnieszka Gójska

– Poniedziałek, Dzień Kawiarniany: najpierw śniadanie na Chłodnej z Pauliną Capałą (członkinią zarządu „ę”) i Grzegorzem Lewandowskim (właścicielem klubokawiarni na Chłodnej i inicjatorem dialogu miejskich aktywistów z urzędnikami) – niezwykle interesująca rozmowa z Grzegorzem o istocie dialogu społecznego pomiędzy środowiskiem twórczym (animatorami, ludźmi ngo, niezależnymi działaczami itd.), a urzędnikami, o poszukiwaniu rozsądnych rozwiązań zarządzania środkami budżetowymi przeznaczonymi na kulturę; następnie spotkanie w kawiarni „U artystów” na Mazowieckiej z Krzysztofem Pacholakiem, koordynatorem projektu „Migawki. Spotkania z fotografią”).

– Liczne spotkania z ludźmi „ę” – Kubą Piątkiem (koordynatorem projektu Videonotacje), Beatą Tokarz (koordynatorką projektu „Seniorzy w akcji”) i Kasią Ścieszką, Agnieszką Pajączkowską (koordynatorką programu „Młodzi Menadżerowie Kultury w bibliotekach”), Karoliną Plutą (wyjazd do Góry Kalwarii w ramach projektu „Zoom na domy kultury. Strategie rozwoju” i współpraca przy akcji animacyjnej badającej nastawienie mieszkańców Góry do własnego miasta), Zuzą Sikorską (koordynatorką programów „Fotoprezentacje”, „Pracownia Design), Martą Białek (prezeską „ę” – niezwykle cenne konsultacje i osobny dzień z Martą – dzień zarządzania).

Spotkanie w CSW z Januszem Byszewskim i inspirująca rozmowa m.in. o istocie laboratorium sztuki współczesnej (o genezie, przemianach tych działań), o działaniach partycypacyjnych, o ich potrzebie i znaczeniu, o projektowaniu sytuacji twórczych.

Popołudnie spędzone na spacerze z Kasią Kazimierowską na Saskiej Kępie – m.in. rozmowa o niezależnych aktywistach, o wewnętrznej potrzebie działania, o możliwościach robienia fajnych rzeczy przy bardzo niskim budżecie, o aktywnym środowisku.

Wizyta w Krytyce Politycznej na Nowym Świecie – spotkanie i rozmowy: z Joanną Tokarz-Haertig, z Agnieszką Wiśniewską – poruszone przez Agnieszkę interesujące tematy m.in. ruchu Obywateli Kultury i podpisanego Paktu Dla Kultury – jego znaczenie w wprowadzeniu do debaty publicznej tematu kultury jako czynnika rozwojowego państwa.

Starałam się naprawdę niezwykle skrótowo zasygnalizować różne punkty programu „Animator in residence”, a i tak tekst wyszedł długi.

Pokuszę się jeszcze o małe podsumowanie:

foto: Agnieszka Gójska
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak wszystko to, czego doświadczyłam dzięki temu programowi i ludziom w niego zaangażowanym, umiejętnie spożytkować i oby stało się to jak najszybciej ;)))

Dziękuję serdecznie wszystkim z „ę” i poza „ę”, których miałam okazję wtedy poznać.

Pobyt Kariny dokumentowała Agnieszka Gójska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz